İstanbul,kültürel, iktisadi ve zenginlik bakımından önemli şehirlerimizden bir tanesidir. İktisadi büyüklük açısından dünyada 34. şehir kabul edilir. İstanbul’un üç tarafı denizlerle çevrili olan ve tarihi zenginliğe sahip olan şehir, Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç’i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalar arası şehir olma özelliği taşır ve avrupa ve anadolu kıtası olarak ikiye ayrılır. İstanbul’da Karadeniz ve Akdeniz iklim özellikleri görülmektedir. Ilıman bir iklime sahiptir. Yazları sıcak ve nemli, kışlar soğuk, yağışlı ve bazen karlı geçmektedir. Nem oranının yüksek olması sıcaklık ve soğukluk değerlerinin daha fazla hissedilmesine sebep olur. Şehir, zengin bitki yapısına ve elverişli topraklara sahiptir. 2500 bitki türü yetişmektedir. Nadir bulunan hayvan türlerini İstanbul ormanlarında görmek mümkündür. Bunun yanı sıra kuş göçü yolu üzerinde yer alan bir şehirdir.

Yerebatan Sarnıcı

yerebatan

İstanbul’un özellikle sarayların olduğu bölgenin su ihtiyacını karşılamak üzere yapılan sarnıç, özellikle içerisinde bulunan sütunlar ve medusa başları ile ünlüdür. Su, ışıklar, sütunların konumu ve görsellikle insanları kendine hayran bırakan Yerebatan Sarnıcı bugün müze ve bir çok etkinliğin yapıldığı mekan olarak ziyarete açıktır.

 

Galata Kulesi

kizkulesi

İstanbul sülietine baktığımızda göze ilk çarpan simgelerden olan Galata Kulesi, tarihi yarımadayı, İstanbul Boğazını gören mükemmel manzarası ile Cenevizliler, Bizans, ve Osmanlı geçmişine tanıklık etmiş bir yapı olarak günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde Cafe, Bar ve Rastaurant olmakla birlikte görsel bir müze gibi ziyarete de açıktır.

 

Topkapı Sarayı

topkapisarayi

700 Yıllık Osmanlı İmparatorluğunun bir çok sırrının ve geçmişinin izlerini taşıyan, uzun yıllar devletin merkezi olarak kullandığı Topkapı Sarayı, Sarayburnundan İstanbul’un neredeyse tümüne hakim bir konumdadır. Padişahların, Sultanların ve Şehzadelerin yaşadığı yer olması yanı sıra Harem, Hazine gibi özel alanlara da ev sahipliği yapmıştır.

 

İstanbul Arkeoloji Müzesi

istanbul-arkeoloji-muzesi

Dünya’nın ilk aşk şiirinden tutun da Büyük İskernder’in lahitine kadar dünya geçmişine ait bir çok eserin toplandığı İstanbul Arkeoloji Müzesi sadece Anadolu’nun değil dünyanın geçmişinden çok önemli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Her yaştan insanın ilgisini çekebilecek zengin bir koleksiyona sahiptir.

 

Pierloti

pierloti-tepesi

Çok uzun yıllardır kahvehane olarak işletilen mekan Fransız yazarın mekana müdavim olması ile ün kazanmış. İstanbul’un ve Haliç’in çok özel bir bakış açısı ile görülebildiği tepeye teleferikle de çıkılabiliyor. Feshane ve Eyüp Sultan Camisine çok yakın bir konumda.

 

İSTANBUL’DA ALIŞVERİŞ

Aqua Florya ,  dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum’u bünyesinde bulunduruyor. İstanbul Florya’da kapalı otopark alanı, 900 kişi oturma kapasiteli açık amfi tiyatro, 1380 kişi kapasiteli 11 adet sinema salonu, 52.000 m2’lik peyzaj ve yürüme alanları, sergi alanları ve kültürel alanlar, 13.000 m2’lik büyük bir meydan, Açık Pazar yeri ve geniş marka seçenekleri ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir.